Zsebedben a zeneipar!


Az első írásaim között volt a streaming szolgáltatásról egy rövid eszmefuttatás, és most elérkezett az idő hogy kifejtsem a konkrét véleményem. Célkeresztben a Spotify. Bimbózó kapcsolatom a programmal úgy indult, hogy rendeltem egy jó nagy memóriakártyát a telefonomhoz, amit miután elhelyeztem a készülékben, olyan izgatottan ültem le a gép elé, és léptem be a programba, mint egy kisgyerek a cukorka boltba, aki bármit kérhet büntetlenül, mert itt mindent szabad, és mindenből van. Nagyjából 1 óra múlva azon kaptam magam, hogy a lejátszási listáimban elhelyezett dalok száma az 1200-at is meghaladta. Azóta aztán rájöttem, hogy ennyi zenét lehetetlen követni, így taktikát váltottam. Megosztom veletek a tapasztalataimat, és a véleményem hátha valaki kedvet kap a kipróbálásához. :)

A program

A program működik a számítógépen is, illetve minden mobil eszközön, rendszertől függetlenül. Sőt az alkalmazás elérhető még a Blackberry és a Firefox mobil platformjára is, valamint Symbian rendszeren, már ha használ még valaki ilyet. Bejelentkezésnél van lehetőségünk külön fiókot készíteni email cím és jelszó megadásával, de bejelentkezhetünk a Facebook fiókunkkal is, ami lényegesen megkönnyíti a dolgunk. Mobil eszközre természetesen le kell töltenünk az alkalmazást az adott áruházból, a gépen viszont választhatunk. Itt is adott egy alkalmazás, amit ha letöltünk akkor a böngésző megnyitása nélkül kezelhetjük a zenéket, de van lehetőség webes elérhetőségre is. A rendszer folyamatos internetkapcsolat mellett teljesen ingyen használható, cserébe meg kell hallgatnunk óránként 3 perc reklámot. Ez nagyjából 3-4 dalonként vesz el pár másodpercet az életünkből. Utána folytatódik tovább az adott album, vagy lejátszási lista. Mobil eszközön kicsit azért más a helyzet. A keretünk véges, és ha csak nincs legalább 5-8 gb-os csomagunk hamar búcsút inthetünk a zenéinknek. 1 órányi zenehallgatás kb 100Mb adatforgalmat generál, szóval az alap előfizetésekben kínált 250-500Mb-al nem sokra megyünk. Valamint a free opciónál nem kapunk meg olyan kényelmi funkciókat mint a dalok közti korlátlan léptetés, vagy épp az, hogy egy albumot tetszőleges dallal kezdjünk el. Magyarán mindig az első dallal kell kezdenünk, mert nem is tudunk mással. :)  

Kezelhetőség

Szép letisztult felületet kapunk amin bárki könnyen eligazodik. A rendszer a kezdő felületen rögtön felajánlja nekünk a már kész listákat. Ha épp egy húzós Hardcore-ra, vagy egy laza Chillout-ra vágyunk csak kattintunk és már válogathatunk is kedvünkre. Ha viszont konkrét elődadót vagy dalt szeretnénk, akkor elkezdjük pötyögni a keresőbe, és már löki is az igét. Kapunk alapból egy kedvencek elnevezésű lejátszási listát, amibe kedvünkre pakolhatunk dalokat, albumokat, de hozhatunk létre saját listákat is, amik aztán ugyanúgy bekerülnek a gyűjtődobozba. Ezeket aztán a felhasználók követhetik, és akár egy vadidegen a világ másik végén bulizhat a mi kedvenc zenéinkre.

Előre elkészített listák

A gépen létrehozott listák automatikusan megjelennek a mobil eszközökön is, szóval érdemesebb ott megcsinálni őket, hogy a telefonon/táblagépen ne kelljen ezzel bíbelődni. WindowsPhone esetében ezeket a listákat egy kattintással kitűzhetjük a képernyőnkre, így a program megnyitása nélkül hozzáférhetünk a saját listáinkhoz, dalainkhoz. Gondolom ez a rendszer működhet a Windows8/10 esetében is az otthoni gépen, bár erről nem tudok nyilatkozni. Sokáig mérges voltam, mert távirányítós a fülhallgatóm, de nem tudtam léptetni a dalok között. Aztán rájöttem,hogy sokat segít ha rendesen beledugom a telefonomba... Szóval kezelhetőség szempontjából abszolút pozitív.

Zenék

Először is jöjjön a lényeg. A Spotify 2015-re kb 30millió zenét tárol, ami valljuk be őszintén, nem kevés. Vannak olyan előadók, akik digitálisan kizárólag csak itt találhatóak meg(Metallica, Rammstein), de egyre népszerűbb lett az is, hogy egy aktuális album először itt kerül bemutatásra(pl Ellie Goulding novemberben megjelenő lemeze). A magyar felhozatal is elég jónak mondható. Szinte minden valamire való hazai előadó képviselteti magát, meg még a Bunyós Pityu is.. Na de felmerülhet a kérdés, hogyan lehet ennyi zene között eligazodni? Ebben nagy segítség a már említett, előre gyártott lejátszási lista. Ezeket a Spotify munkatársai állítják össze, és tényleg szinte minden megtalálható. Kereshetünk stílusra, hangulatra, de még akár edzéshez is(ezen belül is pl. a futáshoz kiválaszthatjuk a zenék bpm tartományát, hogy milyen tempóban szeretnénk futni)akad szép számmal lista. És itt jön egy kis különlegesség. A Spotify Running egy olyan speciális program, amit ha aktiválunk, és elkezdünk futni, miután állandósul a tempónk, abból a bpm tartományból válogat nekünk zenéket. Egyszerűen zseniális.

De ha esetleg a listák között is lusták lennénk keresgélni, van rádiós opció is. Itt is választhatunk stílusok, vagy épp korszakok közül. Ha mondjuk a 60-as évek zenéjére vágyunk csak elindítjuk, és már szólnak is a legnagyobb slágerek. Ha konkrét előadót  keresünk, akkor a program felajánlja a hasonló stílusú zenék közötti böngészés lehetőségét, amivel én már jó pár, egészen kiváló albumra bukkantam rá. Ami még érdekesség, hogy a program "intelligens", és egy idő után elkezd személyre szabottan, csak nekünk listákat összedobni, vagy ajánlani. Az Eheti Kaland néven futó lista pl. minden héten hétfőn frissül, és az általunk legtöbbször hallgatott stílusok közül csinál nekünk egy listát. Nekem elég széles skálán mozog az ízlésem, de nem tudok rajta kifogni. Egymás után jönnek a dalok, legyen az Hardcore-punk, Drum and Bass, vagy épp komolyzene, mindenből van egy kicsi. Egyszerűen nem bírok betelni sem a kínálattal, sem magával a program felépítésével. Zseniális.

Zenék edzéshez

Hangzás

Nos ez volt az a rész amihez kicsit kétkedve álltam hozzá. Én szeretem ha egy zene tisztán szól,nem torzít. Nem azért vettem felső kategóriás fülhallgatót, hogy aztán szar minőségű zenét hallgassak rajta. A programot kipróbáltam Android és WP rendszeren is így külön bontom. Kezdjük az Androiddal. Itt kapunk egy beépített hangszínszabályzót, határozottan nem a legjobb fajtából. A választék korántsem nevezhető nagynak. Kb az alap stílusok vannak benne. Nekem az FX booster elnevezésű hasonlított a legjobban arra amit szeretnék hallani, de még ez sem az igazi. Van lehetőség egyéni beállításra is, szóval ha valaki szeret ezzel bíbelődni akkor hajrá. WP rendszernél cselesebb a dolog. Sokáig nem találtam az equalizer-t, és úgy gondoltam hogy ez egy nagyon nagyon nagy fekete pont, de aztán megfejtettem a titkot(a fülhallgató normális bedugása után szinte megvilágosodtam :D ). A program a telefon saját hangszínszabályozóját használja. Újat mondtam?? Igen van ilyen a Lumiákban, méghozzá a beállítások-hang menüpont alatt. A választék itt sem túl nagy, viszont a minőség egész más. Alapból nagyon sok a basszus a zenéken, és tompán szólnak.Van olyan lehetőségünk, hogy kivegyük a mély hangokat és láss csodát, egyszerűen kurva jól szól!!! Az elektronikus zenék alatt még így is szét viszi a fejem a basszus(igaz ez nagyon fej/fülhallgató függő), viszont a gitárzenéknél szépen, és tisztán kihallatszik minden. Persze mindenkinek más az ízlése, és itt is van lehetőség saját beállításokra. Amúgy van különbség hangzásügyileg a free és a prémium szolgáltatás között. A free résznél max 160Kbps minőségben kapjuk a streamet, ez a prémiumnál a duplája. Persze azért nem szörnyen eltérő, de a prémium kicsit teltebb hangzást ad. A prémium szolgáltatásnál állíthatjuk a stream és a letöltés minőségét is kitűnőre, ami még egy kicsit javít, de persze azért ezekhez már nagyon penge hallás is kell. :) Összegezve az Androidos hangzással én nem vagyok megelégedve, viszont a WP saját szabályozója jól teljesít.

Prémium,Offline mód

A prémium szolgáltatásért havi díjat kell fizetnünk, ami 5 Euro, vagyis kb 1500 Ft. Itt is van választási lehetőségünk. Először is fizethetjük ezt közvetlenül a bankkártyánkról, amit aztán minden hónapban automatikusan megújít a rendszer amíg le nem mondjuk. Figyelem!! Egyrészt itt meg kell adni a bankkártyánk adatait mivel online vásárlásnak minősül, illetve ők 30 napban számolnak. Szóval ha egy hónap 31 napos, előfordulhat, hogy előbb megpróbálják levenni a pénzt, mint arra mi számítunk. A másik lehetőség pedig a mobilszolgáltatón keresztül történő fizetés. Erre itthon csak a Telekom előfizetőknek van lehetősége. Van lehetőség a már meglévő előfizetés mellé plusz opcióként választani(ez van nekem is), és az 1500 Ft-os havidíjért cserébe még 500Mb internet is jár, amit csak a Spotify-ra tudunk elhasználni. 3290-ért ugyan ez a kiegészítő opció már korlátlan netet ígér. Aztán van kimondottan diákoknak szóló csomag, ami komplett előfizetés kedvező percdíjakkal, és a prémium szolgáltatással, valamint 2gb nettel ami szintén csak zenehallgatásra használható. Ez 3990 Ft-os áron váltható, ami egész baráti, de hangsúlyozom, ez csak diákoknak elérhető. Persze van olyan csomag is amit bárki választhat. Korlátlan hálózaton belüli beszélgetés és sms mellett, 2gb extra zenés nettel 9390 Ft. A teljes korlátlanság pedig-legyen szó telefonálásról, smsről, és zenehallgatásról-már közel 17ezer forintunkba kerül. Persze a prémium előfizetésnek van egy offline opciója is. Ennek az a lényege, hogy a létrehozott listáinkat le tudjuk tölteni a készülékünkre, és netkapcsolat nélkül tudjuk hallgatni kedvenc zenéinket. De vigyázzunk mert csalóka. A havidíjjal nem a zenét, csak a hallgatási jogot vesszük meg. Ha letöltünk egy listát az nem a készülékünk valamely mappájában, hanem magában az alkalmazásban lesz elérhető. A program offline módra kapcsolható, így nem kell bontani a kapcsolatot, és nyugodtan lehet böngészni zenehallgatás közben.

Személyre szabott ajánlások

Összegzés

Nekem személy szerint nagyon bejött a rendszer, és nem is volt kérdés hogy előfizetek-e rá, hisz nagyjából egy doboz cigi áráért 1 hónapig kifulladásig nyomhatom a zenét. Persze lehet mondani, hogy a mai torrentezős világban minek fizetnél a zenéért, de ha belegondolunk azért is fizetünk, csak épp internet előfizetés néven. Meg aztán ezáltal kicsit támogatjuk kedvenc zenekarunkat vagy előadónkat, meg úgy összességében a zeneipart. Egyébként olvastam, hogy a nagy kiadók harcolnak az ingyenesség ellen, és állítólag hamarosan olyan szerződés jöhet létre, amiben már nem lesz ingyenes szolgáltatás. Sajnos a Spotify kénytelen lesz belemenni a dologba, hisz a nagy kiadók nélkül jelentősen megcsappanna a zenei kínálat, és lehúzhatnák a rolót. Beszédes az adat hogy a Spotify-nak 60millió felhasználója van, de ebből csak 15millió az előfizető. Amióta elindult a szolgáltatás azóta veszteséges, vagy max nullszaldós. Az előfizetésből és a reklámokból befolyt pénz több mint 70%-a a szerzői jogdíjakra megy el, hogy mi legálisan hallgathassuk kedvencünk, a maradék pedig a fejlesztésekre, illetve a cég és a dolgozók fenntartására. Szóval ajánlom mindenkinek az alkalmazást, és ha nem sajnáltok havi 1500 Ft-ot akkor az előfizetést is, mert jó dolog ez!!! 

 

 

Címkék: Cikkek